Praca na statku- zalety i wady

 

Wszystko ma swoje jasne i ciemne strony. Nie inaczej jest z pracą na statku. Łączy się to z całym zupełnie innym stylem życia niż to, z czym masz do czynienia na co dzień, na lądzie. Dlatego, zanim postawisz na rozpoczęcie swojej kariery na pokładzie, dokładnie rozważ wszelkie za i przeciw, a także przemyśl, czy taki sposób zarobku jest dla Ciebie odpowiedni.

 

Poznawanie najpiękniejszych zakątków świata

W trakcie pracy na morzu masz okazję odwiedzić niejeden port. Zwiedzanie odległych zakątków świata kusi wiele osób i stanowi jedną z rzeczy przeważających za tym, by rozpocząć przygodę na statku. Krajobrazy – tak samo przyrodnicze, jak i miejskie – potrafią zachwycić swoim pięknem nawet tych, najmniej wyczulonych na estetykę.

Choć jest w tym sporo prawdy, możliwości zwiedzania zależą od typu statku, na pokładzie którego otrzymasz zatrudnienie. W przypadku pracy na statku wycieczkowym odkrywanie pięknych miejsc jest wręcz pewne. Jeżeli podejmiesz się pracy na tankowcu, sytuacja może nie być tak oczywista, ponieważ ten często zawija do portów znacznie oddalonych od centrów miast, a często nawet nie zbliża się do lądu. Dodatkowo czas załadunku i wyładunku jest coraz krótszy, przez co marynarze mają mniej czasu na zwiedzanie.

Wcześniej czy później wkrada się rutyna. Praca na morzu oferuje tak wiele pięknych widoków, że wcześniej czy później stają się one codziennością, którą trudno jest docenić. Na niekorzyść działa także fakt, że w wielu przypadkach trasy statków nie zmieniają się za często.

Nawiązywanie nowych znajomości

W trakcie pracy na morzu spotyka się wiele ciekawych osób. W wolnym czasie poznajesz swoich współpracowników, a także miejscowych mieszkających w okolicach portów, do których zawija statek. Dzięki temu lepiej poznać ich kulturę czy język, co jest bardzo rozwijające. To idealny dowód na to, że podróże kształcą i poszerzają horyzonty. Eksploracja odległych zakątków globu i poznawanie mentalności mieszkańców innej szerokości czy wysokości geograficznej to nie lada okazja do samorozwoju.

Z drugiej strony, jeżeli nie jesteś towarzyski, a interakcje społeczne wcześniej czy później zaczynają Cię męczyć, może to okazać się nie lada problemem. Praca na morzu w dużej mierze wymaga kontaktu z ludźmi. Trudno znaleźć miejsce odosobnienia, do samotnego odpoczynku. To jeden z ważniejszych aspektów, które warto rozważyć, zanim zgłosisz swoją kandydaturę. Jeżeli nie posiadasz odpowiednich cech charakteru i temperamentu, podjęcie stanowiska na statku może okazać się niezwykle wyczerpujące, przez co ani nie będziesz dobrym pracownikiem, ani nie będziesz szczęśliwy.

Zapewnione wyżywienie i zakwaterowanie

W ramach pracy na statku pracodawca zapewnia podstawowe wyżywienie i zakwaterowanie. Przeważnie jedzenie nie różni się bardzo od tego, co oferowane jest gościom, więc nie można narzekać. Wręcz przeciwnie – często bywa bardzo smaczne. Jednak, jak wszystko po dłuższym czasie, powszednieje. Smaki tracą na intensywności. W takich momentach tylko czeka się, aby wyjść na suchy ląd i zjeść coś zupełnie innego w restauracji. Nowe potrawy smakują wtedy wręcz nieziemsko.

Jeśli chodzi o kajutę, to choć coraz więcej spółek zapewnia bardzo dobre warunki pracownikom – prywatne pokoje o przyzwoitym metrażu i wyposażeniu, także dla kadetów. Jednak bądź przygotowany na ryzyko dzielenia kajuty z innymi. Pokoje czasami przeznaczone są dla kilku pracowników, z którymi trzeba złapać wspólny język. Ze względu na to, że pracy dla marynarzy podejmuje się wiele różnych osób, mogą wystąpić zgrzyty i nieporozumienia. Jednak ze względu na ograniczoną przestrzeń nie ma opcji na zbytnie wybrzydzanie. Dlatego, wysyłając swoją aplikację, miej na uwadze, że będziesz przebywać niemal cały czas z ludźmi i choć wcale nie musisz ich lubić, to na pewno warto ich szanować.

Przebywanie z dala od domu

Po dniu spędzonym na pracy na statku nie masz możliwości wrócić do swojego domu. Pozostaje kajuta. Kontakt z rodziną i znajomymi bywa często mocno ograniczony ze względu na brak Internetu czy zasięgu komórkowego – trudno o nie na środku morza. Także utrzymywanie wszelkich relacji z innymi ludźmi – koleżeńskich, przyjaźni czy związków – może być nieco utrudnione. Szczególnie zwróć uwagę na to, że praca na morzu to co najmniej kilkumiesięczny pobyt poza domem.

Z drugiej strony, powrót do rodziny po kilku miesiącach nieobecności, jak twierdzą sami marynarze, to jeden z najpiękniejszych momentów w życiu. Podobno kawa z ukochaną o poranku, zabawa z dziećmi czy impreza z przyjaciółmi cieszy wtedy po stokroć bardziej, niż ma to miejsce u pracowników lądowych.

Atrakcyjne zarobki

Wyrzeczenia i trudy związane z pracą na morzu zostają jednak wynagrodzone. Biorąc pod uwagę fakt, że wszelkie potrzeby życiowe masz na statku zapewnione, nie musisz wydawać na nie swojej wypłaty. Oprócz tego stawka oferowana na statkach jest znacznie wyższa od tej, którą dostaniesz za podobny zakres obowiązków na lądzie. W związku z tym niezależnie od tego, czy traktujesz to jako opcję dorobienia sobie dodatkowych funduszy w wakacje, czy w kontekście stałej pracy, możesz liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie.

Wroć